Olympus Live Composite ile Marmaris’ te Yıldız Pozlama. (Yıldız İzi – Star Trail)

Yıldız fotoğraflarını iki başlık altında toparlayabiliriz. Biri Samanyolu (Milky way) diğeri Yıldız izi (Star Trail)

Yıldız pozlama hep denemek istediğim bir teknikti. Ancak hızla artan ışık kirliliğinden ötürü çocukluğumuzda çok rahat görebildiğimiz yıldızları artık göremiyor ve uzun süredir hayalini kurduğum tekniği gerçekleştiremiyordum. Sonra imdadıma Olympus yetişti. Bugün ışık kirliliği dahi olsa, havada yıldızları görebiliyorsanız “yıldız izi” fotoğraflarını nasıl çekebilirsiniz bundan bahsedeceğim.

İçmeler / Marmaris / Muğla / Türkiye
İçmeler / Marmaris / Muğla / Türkiye

Aynasız makineye sahip olmanın verdiği özgürlük ile makinemi istediğim yere götürebiliyordum. İki günlük Marmaris İçmeler tatilimin birinci gecesinde, gökyüzünde parlayan yıldızları görünce yatmadan aklımda bu fikir canlandı. Makinem gibi yine hep yanımda olan mini tripodumu kurdum ve yıldız izi çekimine başladım.

***

Olympus live comp destekleyen gövdeye sahipseniz bu iş çok ama çok kolay. Olympus etrafta aydınlık alanlar dahi olsa, istediğiniz kadar uzun pozlama yapabileceğimiz bir özellikle donatılmış. İsmi Live Composite (live comp) ya da Türkçe karşılığı ile karma çekim.

Olympus gövde yoksa üzülmeyin belki yazının sonlarına doğru bir tane almaya karar verirsiniz? 🙂

Neler gerekiyor?

 • Uzun pozlama yapabileceğimiz D-slr ya da Aynasız sistem gövde.
 • Elinizdeki en geniş açı ve geniş diyaflaramlı objektif.
 • Rüzgardan titreşimden etkilenmeyen bir tripod
 • Güvenlikli, mümkünse zifiri karanlık bir bölge.

 

Yıldız İzi Nasıl Kaydedilir?

Amacımız yıldız izi yaratmak ise, bu teknik ile ilgili farklı yöntemler mevcut.

Tek seferde yıldız izi.

Makine M modda (manuel) ISO 100 olarak ayarlanır. Objektifinizin izin verdiği en açık diyafram seçilir. Örneğin f.2,8 gibi açık bir değere getirilir. Gökyüzünü pozlarken ortalama 20 saniyeden sonra yıldızlar iz bırakmaya başlar. Bunun için makine, uzun süre pozlama yapabileceğimiz bulb moduna alınır ve 10 – 15 – 20 – 30 dakika gibi süreler denenir. Kablolu yada kablosuz tetikleyiciniz yok ise deklanşöre basmadan önce zaman ayarlayıcı açmanız iyi olur. Çekimi sonlandırırken makineyi titretmekten korkuyorsanız objektif üzerine siyah bir bez atıp çekimi sonlandırabilirsiniz.

Bu yöntem ile bizi bekleyen bir kaç sıkıntı var.

 • Birincisi kesinlikle zirifi karanlık bulmalısınız. Çünkü en ufak ışık kaynağı bile dakikalarca pozlandığında ışık patlaması yaratacaktır.

Güncel Türkiye ışık kirliliği haritalarını aşağıdaki linklerden görebilirsiniz.

www.lightpollutionmap.info

darksitefinder.com

 • Uzun pozlamada iso yüksek olsun olmasın sensör ısınır ve birbiriyle etkileşen pixseller gren (kumlanma) oluşturmaya başlar. Greni minimuma indirmek için makineden gren azaltma aktif edilmelidir. Ancak gren azaltma açıksa çekim süresi kadar makine gren azaltma işlemi yapar. Bu hem zaman, hem de pil yetersizliği yaratabilir.
 • Daha uzun yıldız izleri için birden fazla çekim yapılıp birleştirilebilir. Ancak sensör ısınmasına karşı çoğu makinelerin max 30 dakika bulb moduna izin verdiği düşünüldüğünde bunun makineye etkisi ne olur kestirmek zor.

Birçok çekim ile yıldız izi.

Birçok çekimden kastım onlarca belki de yüzlerce 20sn 30sn gibi çekimler yapıp harici programlar ile bu çekimleri birleştirmek olabilir.

Bunun için iso 800-1600 aralığında, diyafram f. 5,6 – f.8 gibi kısılarak denemeler yapılabilir. En güzel sonuçta çekime başlanır.

Uzun zorlu bir süreçtir. Hafıza kartında yer sorunu olmaması için önlem alınmalıdır.

Yıldız izi çekiminde beklenirse aralarda boşluklar kalabilir.

Time Lapse ile

Makineniz Time Lapse video destekliyor ise bu yöntem de denenebilir. Birçok çekim ile ortaya bir video çıkar, makinenizden bu çekimleri saklanmasını isterseniz sonunda hem bir dizi fotoğraf hem hızlı bir film ortaya çıkar.

Dikkat: Hafıza kartınız yeterince büyük olmalı.

Ancak yine izleri birleştirmek için harici bir yazılıma ihtiyacımız var.

Live Comp ( Live Composite ) Karma Çekim ile Yıldız Pozlama

Yazdık yazdık kuyruğuna geldik. Olympus gövdeye öyle bir özellik koymuş ki kullanmamak olmaz.

Özetlersem Makine sizin seçtiğiniz 1/2 saniye ile 60 saniye aralıklarla siz durdurana kadar çekim yapıyor, bunları kendisi birleştiriyor ve canlı canlı eklenen ışık değişimlerini ekrandan size gösteriyor.

Sadece ışık değişimlerini kaydettiği için kareye giren aydınlık alanlar ilk fotoğraftaki kadar parlak kalıyor ve asla ışık patlaması olmuyor.

Menü içinde Live Composite nerede?

Bunun için makineyi M (manuel) moda alıyoruz. Pozlama süresini arttırmaya başlıyoruz. 1/30sn, 1sn, …. 30sn, bulb ,live time ve en son karşımıza “live comp” geliyor.

Çekim Başlasın.

Kullandığım ekipmanlar.

 • Olympus M10 Mark II
 • Olympus M. Zuiko 12-50mm
 • Manfrotto Pixi Evo

Objektiften manuel odaklama ile net çıkmasının istediğim yeri belirledim. Makine sağ olsun ” zorlanma ayarı” adlı özellik ile manuel odaklamada neresinin net olduğunu kırmızı noktacıklar ile gösteriyor. Bu ayrı bir yazı konusu. Sonraya bırakalım.

 • Ben ilk denememde 13mm ve 20 saniye belirledim.
 • İso 1600
 • f.6.3 tü.

İlk çıkan görüntü hoşuma gidince çekime devam ettim. Koyulukların böylesine bol olduğu bir çekimde işlemek kolay olsun diye raw+jpeg çektim.

Live Composite Nasıl Kullanılır?

Karma çekime hazırlanmak için bir kez deklanşöre basıyoruz, belirlenen süre boyunca makine pozlama yapıyor. Ekranda “karma çekime hazır” uyarısı geliyor. Deklanşöre bir kez daha bastığımızda makine belirlenen süre kadar pozlama yapıyor ve sonunda ekranda görüntü beliriyor. Ve siz hangi süreyi belirlediyseniz o sürelerin katlarında pozlama devam ediyor ve ekranda yıldızların hareketi ile izler eklenmeye başlıyor. Deklanşöre son bir basışınız ile çekim sonlanıyor elinizde bir adet fotoğraf kalıyor. Hafıza sorununuz yok. Üstelik çekim sonunda gren azaltma belirlediğiniz saniye kadar sürüyor. min 1/2 sn – max 60sn.

Makinem 20 sn’lik 200’ün üzerinde kare çekmişti ve ekranda çekime başlayalı 1 saat 10 dakika olduğunu görüyordum. Uykuya yenik düşüp ,yarın daha özenli ve daha uzununu çekerim diyerek çekimi sonlandırdım.

Olympus M10 Mark 2 12-50mm ile çekilmiştir.
Olympus M10 Mark 2 12-50mm ile çekilmiştir.

Yukarıda makinenin jpeg çıktısını görüyorsunuz. Sağ üst köşede pembemsi alan ay dedeye yakın bölge 🙂 Ay’ı kadrajın dışına da alsam ilk çekimde yine ışığı kadraja girdi. Daha sola kayma şansım yoktu ancak 5 dakika sonra başlasam ya da açıyı daraltsam kadraja girmeyecekti.

Aşağıda ise kadrajda gereksiz yer işgal eden balkon korkulukları ve binadan ayırmak, birazda ton vermek amacıyla işlediğim fotoğrafın son halini görüyorsunuz.

Olympus M10 Mark 2 12-50mm ile çekilmiştir. 13mm İso 1600 f:6.3
Olympus M10 Mark 2 12-50mm ile çekilmiştir. 13mm İso 1600 f:6.3

Tatilimin ikinci gününde daha kusursuz bir çekim yapacaktım. Fotoğrafa baktığımda ay’dan yansıyan ışık, kadraja giren gereksiz kalabalık beni rahatsız ediyordu. Üstelik manuel netleme noktasını da çok beğenmemiştim. Akşam olduğunda beni bir sürpriz bekliyordu. Hava muhalefeti. 😀 Gökyüzünde bulutlar yıldızları görmeme izin vermiyordu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Böylesine büyük hayal kırıklığından sonra bende gece kulübünün ışığını çekeyim bari dedim ve bu amaçla 2 x 20sn lik live comp örneği yarattım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
jpeg çıktısı

İlerleyen günlerde daha iyilerini çekmek ümidiyle  çekimleri sonlandırdım.

Evet sevgili arkadaşlar bugün size Yıldız izi ve Live composite özelliğini anlatmaya çalıştım. Live Comp modunu yıldırım yakalamak, ışık ile yazı yazmak amaçlı da kullanabilirsiniz. Hayal gücünün sınırı yok.

Umarım kafanızdaki sorulara yanıt olabilmişimdir.

Takipte kalın.

 

 

2 Replies to “Olympus Live Composite ile Marmaris’ te Yıldız Pozlama. (Yıldız İzi – Star Trail)”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s